Namesto uvoda

Živimo v 21. stoletju v centru Evrope, v državi z urejenim sistemom, šolanjem … Obvezno osnovnošolsko šolanje nam naroča naša ustava, sicer pa je izobraževanje svobodno. Pogosto se nam, otrokom in mladim, šola zdi odveč, saj predstavlja veliko dela in manj prostega časa. Včasih se nam tudi zdi, da je povsod po svetu tako.

Pa vendar na svetu skoraj 303 milijonov otrok in mladih ne hodi v šolo. Na Unicefu ugotavljajo, da vsak peti otrok ne hodi v šolo in se ne izobražuje – torej nima možnosti, ko odraste, da opravlja delo, ki ga želi, da si izbere poklic, ki ga veseli. Združeni narodi Slovenijo uvrščajo na 21. mesto v svetovnem merilu izobraževanja. Najboljši izobraževalni sistem na svetu ima Norveška, sledijo ji pa Avstralija, ZDA, Nizozemska in pa še Nemčija. Najslabši izobraževalni sistem na svetu ima Niger (186. mesto), najslabšega v Evropi pa najrevnejša evropska država Moldavija (na 113. mestu). Tako smo se odločili, da bo glavna tema tokratnih Iskric šola. Vabljeni k branju.

Alja Sterle, glavna urednica